Konwertery

Konwerter to układ elektroniczny, który włącza się między antenę a gniazdo antenowe radioodbiornika. Jego zadaniem jest przemiana częstotliwości. Częstotliwość na wyjściu konwertera jest równa częstotliwości na wejściu zwiększonej (lub zmniejszonej) o częstotliwość wewnętrznego oscylatora konwertera - zazwyczaj kwarcowego. Typowe zastosowanie to odbiór stacji z górnego UKFu na starym radiu z dolnym UKFem lub fal długich na odbiorniku średniofalowym.

A oto najczęściej stosowane układy konwerterów :

Konwerter na UL1042N

Image

dane:

Konkretne przykłady wykorzystania powyższego konwertera:

Odbiór pasma CB27MHz na odbiorniku średniofalowym.

Wejściowy obwód stanowi cewka od Walke-Talke i kondensator 47pF. Jako wyjściowy obwód użyłem wejściowego obwodu LC odbiornika na fale średnie - akurat jeden koniec cewki łączył się w nim z masą, która była jednocześnie dla mojego konwertera, taki sposób wymuszał użycie bateryjki do jego zasilania, której łączył się z masą odbiornika. Zrezygnowałem z rezystora ograniczającego R1, żeby nie komplikować układu. Kwarc miał 26.6MHz ale można użyć dowolnego z 25-26 lub 28-29MHz. Strojenie polegało na kręceniu rdzeniem w cewce wejściowej na max sygnału. Taki układ miał rewelacyjną czułość. (Trochę gorzej było z selektywnością). I odbierał zakres mniej - więcej od 14 kanału do pasma amatorskiego 28MHz.

Odbiór czegokolwiek na odbiorniku z dolnym UKFem.

Tu zalecam użycie fabrycznego konwertera UKF-FM, ew. wymianę kwarcu i doświadczalne zmniejszanie zwojów w cewce wejściowej lub pojemności towarzyszącego jej kondensatora. Na kwarcu 26.6MHz (3 harmoniczna) udało mi się odbierać przemiennik na pasmo 2m w okolicach 65MHz. Sporadycznie jakieś telefony bezprzewodowe itd. Niestety tu dokładne zestrojenie obwodu wejściowego niewiele pomaga. I tak przebiją się stacje z fal krótkich, lokalni CBści i stacje z górnego UKFu, które ograniczą zakres możliwości układu.

Montaż:

Najlepiej zdobyć fabryczny konwerter UKF(65-74MHz)-->(88-108MHz) na tym scalaku, dostosować obwody LC do naszych potrzeb i ewentualnie wymienić kwarc. Takie konwertery montowano w radiach sprowadzonych z zachodu przed 1993 rokiem. Pare lat temu w wyniku powtórnego przestrajania (powrót na górny UKF) okazują się zbędne. Może właśnie w twoim starym magnetofonie siedzi taka płytka...

Konwerter na LA1185

Image

dane:

Przy pomocy układu z kwarcem 26.6MHz (27.125MHz też powinien działać) udało mi się dość dobrze odbierać na częstotliwościach ok.65MHz przemiennik. Stacje radiofoniczne tak nie przeszkadzały jak w poprzednim układzie. Cewki wydobyłem z fabrycznego konwertera:

funkcję obwodu L4C6 pełnił obwód wejściowy odbiornika (Radioodbiornik Beskid), w którym masa była dla konwertera - użyłem zasilania z baterii. Ewentualną cewkę L4-L5 można wykonać tak jak L1-L2 ale pojemność towarzyszącego jej kondensatora trzeba zwiększyć do ok.27pF.

Strojenie:

Rdzenie cewek L2 i L3 wkręcić ok. do połowy Znaleźć jakąś stację UKF pracującą na częstotliwości ok.92.2MHz, wykręcić rdzenie tak, aby stacja trochę przycichła i czatować aż coś się odezwie. Jeśli będzie to przemiennik to możemy śmiało stroić obie cewki na min szumów i max sygnału. Strojenie zaczynamy od cewki L3, która stroi się bardziej ostro niż L2.

Montaż:

gotową płytkę pod ten scalak można znaleźć w ofercie firmy AVT jako kit AVT-2396 (konwerter UKF). Oprócz tego parę polskich firm produkuje konwertery i głowice na tym scalaku. Wystarczy zdobyć taki konwerter i dokonać w nim niezbędnych przeróbek (wymiana LC ew. kwarcu).

Konwerter na BF966S z oscylatorem kwarcowym

Image

Powyższy konwerter służy do odbioru lokalnych stacji 2m (np.przemiennika), pełny opis podobnego układu można znależć w Świat Radio 10/96.

Najważniejsze dane:

Montaż:

Układ najlepiej zamontować metodą przestrzenną w małej metalowej obudowie używanej do filtrów antenowych.

Oprócz zalet (takich jak duża czułość) tego typu konwertery mają dwie istotne wady: